Тварини

Маленькі, але не даремні. Навіщо тирексу потрібні передні лапи?

Останні пару місяців я проводжу багато часу в компанії школярів. Варто дітям дізнатися, що я біолог, і вони завалюють мене питаннями про організмах: живих і померлих. Найбільше їх цікавлять хижі динозаври, начебто тирекса. Днями мені поставили одне з найпопулярніших питань на цю тему: «Чому у тиранозавра такі маленькі передні лапки?».

Зате такими культяпки зручно чесати груди.

Стандартний відповідь така: при переході на бипедальность (ходіння на двох ногах) передні ноги виявилися не потрібні, от вони і деградували. Звучить логічно. Довжина рук тирекса така ж, як у людини, але сама рептилія багато більше – до 13 метрів від морди до кінчика хвоста.

– Я тебе зжеру! – Лапки короткі!

В цілому, ця відповідь підходить, але диявол криється в деталях. Тероподи – двоногі динозаври з’явилися 230 мільйонів років тому. І за 165 мільйонів років існування ніхто не позбувся передніх кінцівок до кінця. А ось китоподібні втратили задні кінцівки всього за 50 мільйонів років! З цього судження можна зробити цікавий висновок: микролапки не зникли остаточно, тому що вони виконували якусь функцію. Але про їхнє призначення нам доводиться лише гадати.

Ноги не потрібні!

Сама цікава теорія говорить, що юні тирексики користувалися передніми лапами для захоплення здобичі. В її користь говорить примітна фішка динозаврів – мікроскопічні, але автономні дитинчата. Тільки що вилупившейся тираннозавр важив не більше 3 кіло і цілком міг використовувати пазуристі лапи для полювання та самооборони.

Реконструкція дитинча тирекса, створена співробітниками американського музею природної історії.

Ще один цікавий факт: лапки тирекса, незважаючи на свою маленькость, були дуже сильними. Судячи по борозенках від м’язів, кожна з них піднімала від 40 до 120 кіло ваги! Припускають, що ними тираннозавр міг підштовхнути себе, щоб піднятися. Хижі динозаври такого калібру рідко падали, але якщо це відбувалося, піднятися їм було важко. Невеликі ручки могли трохи полегшити цю проблему.

Руки-микробазуки!

Ще одна теорія говорить про те, що лапки тирекса зменшилися, щоб їх не з’їв колега по полюванню. Передбачається, що тираннозаври були стайним тваринами. І коли хижаки пожирали тушку разом, хтось міг занадто захопитися і почати їсти свого сусіда. Щоб не залишитися без кінцівки, лапки у тирекса зменшилися. Від гріха подалі.

|

Related posts

Leave a Comment