Материнство

Подзвонила з будинку дитини чоловікові і сказала: «у нас народилася дочка»

Прийомна мама Світлана Кашанська з Санкт-Петербурга – про пошуки і прийнятті дочки, адаптації батьків і молодшого сина, про таємницю усиновлення.

Мама взяла в сім’ю дівчинку на гостьовий

Прийомне батьківство подумки повертає мене у дитинство. Коли я була маленькою, мама взяла на гостьовий режим одну дівчинку, яку хотіла удочерити.

Дівчинка до нас приходила в рамках гостьового режиму по вихідних, але це тривало недовго. Я толком не пам’ятаю, я тоді навчалася у першому класі. Запам’яталося те, що ми з кровної сестрою трохи ревнували маму до цієї дівчинці.

Дівчинка повернулася до біологічної матері. Та одумалася і забрала доньку з дитбудинку.

Зараз у моєї рідної сестри в сім’ї п’ятеро прийомних дітей, так що тема соціального сирітства і прийомного батьківства мені близька.

Допоміг приклад сестри

Приклад моєї рідної сестри допоміг і моєму чоловікові. Він бачив її заміну сім’ю, тому до ідеї приемства поставився добре. Крім того, він фінансово допомагає дітям з дитбудинків, просто робить пожертви.

Спочатку у нас з чоловіком була однокімнатна квартира, але потім з’явилося більш просторе житло, і, як наслідок, горизонт планування став ясніше. Після закінчення ШПР ми стали шукати дитину.

Пошук був цілеспрямованим: дитина без складних діагнозів, братів-сестер ми теж не розглядали, бо вважали, що ресурсів у нас вистачить поки на одного малюка.

Дзвонили по всіх містах, на облік особисто встали в Санкт-Петербурзі, Красноярську (ми з чоловіком родом звідти), Великому Новгороді, Пскові, в Ленінградській області. Федеральний оператор тоді був закритий для прийому через ковида.

Фото Христини в базі.

І ось, в черговий раз телефонуючи всіх про списком, ми дізналися, що в Красноярську ми можемо взяти напрям і познайомитися з дворічною Христиною.

Христина намагалася сподобатися

Коли ми вперше зустрілися з Христиною, їй було 2,2 року, зовсім крихітка. Я подумала: діти бувають такі маленькі? Її зріст був 75 сантиметрів, вага 8 кілограмів.Зараз доньці 3 роки, вона важить 10 кілограмів, а її зростання 83 сантиметри.

Христину тоді привели, вона була спросоння, напевно, навіть толком не розуміла, що відбувається, але обняла мене. У цей момент у мене в голові промайнуло: «Моя дочка!»

Донька щось відчувала, намагалася сподобатися. Христина показувала все, що вміє, хоча я не просила, ми просто грали. На наступний день я приїхала, підписала згоду.

Сказала чоловікові, що у нас народилася дочка

На зустріч з донькою я літала в Красноярськ без чоловіка. Він не зміг полетіти, оскільки захворів ковидом. Але сказав, що мені повністю довіряє, що треба слухати серцем.

Коли я поставила підпис на згоду, то зателефонувала чоловікові і повідомила йому, що сьогодні у нас народилася донька. У відповідь він мене привітав з народженням дочки.

Будинки Христину чекав брат.

Я полетіла готувати все до її приїзду, а для Христини готували документи.Була зима, в – 43 ніхто не хотів зустрічати нас і вести за 200 км в будинок дитини. Але у нас все вийшло.

Весь політ по зворотному шляху Христинка проспала. Але вже по прильоту, через пару днів вона почала проявляти інтерес до всього підряд. Буквально все було цікаво, доньку було не зупинити. Я називала її «моя Мауглі».

Таємницю робити не будемо

Наприкінці 2020 року ми оформили опіку над донькою, а рівно через рік отримали свідоцтво про удочеріння. Христина наша дочка, відповідно, і прізвище у неї теж повинна бути наша.

Ми не збираємося робити з цього таємницю. Коли Христина підросте, то обов’язково розповімо історію народження, історію приходу в сім’ю.

Діти повинні знати все, як воно було насправді. Зараз ми їм читаємо книжки про те, як діти приходять в сім’ю.

Кровна сім’я Христини

Кровні батьки нашої доньки живі. На жаль, вони страждають алкогольною залежністю.

Мати народжувала Христину будинку, була в алкогольному сп’янінні. Про це дізналися органи опіки і прийшли в сім’ю з перевіркою. У підсумку всіх дітей забрали.

У Христини ще є двоє братів і сестра. Сестра і брат під опікою в Москві, наскільки я знаю. Їх поки немає сенсу знайомити, оскільки Кріс у нас маленька. Але з часом це можливо. Другий брат у корекційному інтернаті.

Адаптація була у Тимура

Адаптація була, швидше, у нашого сина Тимура. Перед тим, як взяти доньку в сім’ю, ми з чоловіком запитували Тимура, хоче він, щоб у нього з’явився братик чи сестричка. Тимур відповів, що хотів би сестричку.

Потім ми йому сказали, що «в сім’ю прийде дівчинка, яка буде називати нас мамою і татом також, як і ти», «ми тебе любимо і нашої любові вистачить на вас обох».

Разом з Тимуром читали книжку, де у дівчинки з’являється братик, тобто, готували сина до приходу в сім’ю молодшої сестри.

До цього Тимур був нашою єдиною дитиною. І тут прийшла дівчинка, яка стала брати його іграшки.

Поступово адаптація пройшла.

Син не міг зрозуміти, чому ситуація склалася таким чином. Він просив повернути її туди, звідки ми її взяли. Переживав, почалася депривація. Наприклад, у дитячому садку Тимур почав називати всіх дорослих «мама і тато».

За порадою психологів ми поговорили з педагогами в дитсадку і з ним і пояснили, що «ми твої батьки і раніше любимо тебе». І вихователі теж промовляли кожен раз, що у тебе і сестрички одні батьки.

Поступово Тимур прийняв Христину. Вони грають, б’ються, у них все, як у звичайних братів і сестер.

Ми пояснили синові, що якщо ти береш іграшку Христини, то треба питати її дозволу, і рівно навпаки пояснили Христині про іграшки Тимура.

Днями був прям прогрес. Йдучи в сад, Тимур підійшов, обійняв Христину і сказав їй «поки». Сам. Це було так мило!

Він захищає її, стоїть за сестру горою!

Христина боялася тата

Я спочатку звикала до Христини. Мені було складно зрозуміти, чому Тимур щось вміє і знає, а вона ні.

Примітно, що перший час Христина боялася тата і півтора місяці не підходила до нього, якщо мене поруч не було. Звичайна історія: в будинку малятка весь персонал – жінки, чоловіків вона просто не бачила. Потім звикла і полюбила тата. На його руках, до речі, вона засинає набагато швидше, ніж на моїх.

Прикордонного моменту, якоїсь спалаху того, що я відчула себе мамою Христини, у мене не було. Прийняття відбувалося поступово. За моїми відчуттями, процес звикання зайняв 5-6 місяців. Це елементарна адаптація.

Уявіть, у вас одна дитина, а потім з’явився другий. Потрібен час, щоб укласти цей факт в голові. По суті, ти виходиш із зони комфорту, а це завжди стрес. Але час робить свою справу, і я за півроку адаптацію пройшла.

Новий рік зустріли вдома

Зазвичай на Новий рік ми літали до моїх батьків в Красноярськ, але цей Новий рік став винятком, відзначали свято вдома, в Петербурзі.

Христина в родині підросла, поправилася, перестала боятися тата і подружилася з братом.

У минулому році в Красноярську було нижче 40, з дітьми складно гуляти в таку погоду, самі розумієте. Тому відзначили будинку, покликали друзів, запросили Діда Мороза.Тимур попросив «тягучого Бетмена» і «тягучого Джокера», а Христині подарунком стала пухнаста собачка, тактильна іграшка.

«Історії сімей» готують до різних сценаріїв

Я досить часто заходжу на сторінку фонду «Зміни одне життя» в Инстаграме, читаю історії прийомних сімей на сайті. Ви багато пишете про адаптацію батьків і дітей, а це дуже важливо.

Майбутній прийомний батько повинен зняти рожеві окуляри і усвідомити, що діти – це не тільки радість, але ще й відповідальність, проблеми, адаптація.

Related posts

Leave a Comment