Материнство

Як розповісти дитині про вагітність

Багато батьків стикаються з ситуацією, коли потрібно розповісти своєму первістку про те, що він скоро перестане бути єдиною дитиною в сім’ї. Як правило, такі розмови чекають мамам і татам саме в період вагітності другою дитиною. В сучасному світі велика увага приділяється психологічному стану людини, тому не дивно, що батьки переживають з-за реакції своєї дитини. При цьому деякі з них навіть відчувають страх і хвилювання перед подібним розмовою. Вони розмірковують про те, як відреагує на новину їх чадо, бояться, що не зрадіє або навіть засмутиться, коли дізнається про вагітність мами.

Спробуємо розібратися, чому таке може статися на сайті . Сьогодні прийнято ставитися до дитини, як до повноцінної особистості. У деяких сім’ях думку дитини навіть вважається основоположним. Тому розмова про другу вагітність часто починається з питання «А ти б хотів (хотіла) собі братика або сестричку?». І коли чадо відповідає категоричною відмовою, у батьків починаються всілякі переживання. Первісток адже проти. І як бути? Як тепер сказати, що братик або сестричка у нього все одно з’явиться, хоч він і не хоче цього? А майбутній мамі в цей період хвилюватися потрібно як можна менше. І особливо їй хвилюватися не варто про те, що хтось проти народження її майбутнього малюка. Навіть якщо цей хтось- її перша дитина. Саме тому важливо вибрати правильну тактику спілкування з сином або дочкою на тему появи ще одного малюка в сім’ї.

Кожна людина хоче, щоб його любили, приділяли їй увагу і дорожили ним. А діти, особливо в перші роки життя, особливо потребують подібний прояв почуттів з боку батьків. І звичайно, дитина боїться втратити любов і увага близьких йому людей. Точніше, він навіть і не замислюється про те, що таке одного разу може статися. Поки йому не поставлять запитання, чи він хоче братика чи сестричку. Ви бачили коли-небудь, як діти в пісочниці ділять свої іграшки, як трепетно вони захищають свою власність? Адже це не тому, що вони жадібні. Просто ці іграшки – частина їхнього особистого простору, їх маленького світу. І дитина не завжди готовий ділити з кимось свій простір, іграшки, свій світ. Він боїться цього всього позбутися. І відповідає, що йому ніхто не потрібен.

На що потрібно звернути увагу при виборі напряму розмови?

  • Дитину потрібно акуратно, поступово підготувати до того, що в родині скоро з’явиться малюк.
  • Обов’язково потрібно дати йому зрозуміти, що уваги і любові батьків він не втратить.
  • Якщо ви помітите, що ваша дитина стривожений, варто згадати в розмові, що кілька дітей у сім’ї – це нормально. І більше того, навіть весело і цікаво.

Повідомити новину дитині треба максимально простою і зрозумілою йому мовою, не перевантажуючи його зайвою інформацією. Якщо у нього виникнуть запитання, він обов’язково їх вам задасть.

Розмову з підлітком відрізняється від розмови з малюком. В такому віці діти вже вважають себе дорослими. Вони цінують ставлення батьків до них, як до дорослих людей. Тому розмова з батьками про вагітність мами підліток може оцінити позитивно, коли відчує серйозне ставлення до себе. Дуже добре в даному випадку, якщо при розмові присутні обоє батьків.

Розмірковуючи, як розповісти дитині про вагітність, придумайте, як піднести цю радісну новину дійсно позитивним чином. Якщо ваш син або дочка ще в ранньому дитячому віці, то можна розповісти про те, що в животику у мами живе малюк. Дітки люблять спостерігати зміни, що відбуваються з мамою, особливо якщо вони беруть участь у цій «грі». Даючи дитині можливість погладити животик, прикластися до нього вухом і навіть поговорити, ви долучаєте його до очікування малюка. У процесі такого спілкування можна розповідати первістку, що він так само ріс в животі у мами, а потім з’явився на світ. Спочатку був маленький, і мамі доводилося часто бути з ним, тому що він сам ще нічого не міг робити, а потім виріс. Потрібно говорити дитині про те, що і з майбутнім малюком мамі доведеться проводити багато часу з-за його безпорадності. Але при цьому обов’язково варто згадати про те, що і зі старшим дитиною мама з татом будуть грати і спілкуватися. Таким чином ви підготуєте його до того, що увага батьків скоро буде належати двом.

Коли краще повідомити дитині про вагітність?

  • Якщо строк ранній, почекати з розмовою. Дітки не відрізняються терпінням, а 9 місяців для дитини – досить довгий термін. Малюки люблять спостерігати за мамою, коли у неї вже росте животик. Ці зміни діти помічають, і їх очікування стає цікавим.
  • Не варто розповідати про вагітність, коли у вас почався токсикоз. У малюка може виникнути негативна асоціація з самопочуттям мами, що позначиться на його ставленні до майбутнього братика чи сестрички.
  • Якщо ви не хочете, щоб новина розлетілася за межами вашої родини, не поспішайте її повідомляти дитині, тому що діти не відрізняються здатністю зберігати секрети. Розглянемо ситуацію навпаки. Якщо оточуючі вже знають про вашу вагітності, саме час поговорити про це з первістком. Краще буде, якщо він дізнається про стан мами від батьків.
  • Не починайте розмову, коли ваша дитина зайнятий іншими переживаннями, будь то напружений графік у школі або погане самопочуття. Виберіть час, коли він у доброму гуморі, відпочиває і у нього достатньо часу, щоб поговорити про це з вами і задати питання що виникли.

Чого не повинно бути в розмові?

  • Постарайтеся уникнути винуватого тони. Батьки не повинні виправдовуватися перед своїми дітьми. Особливо якщо це стосується майбутнього поповнення в родині.
  • Не поспішайте заспокоювати дитину. Фрази в стилі «Не переживай, все буде добре.» краще забути. Нічого сумного або ж тривожного не сталося, щоб дитині довелося турбуватися. Тому і заспокоювати його нема чого.
  • Не говоріть дитині про те, що малюка ви народите для нього. Такими фразами батьки, самі того не підозрюючи, як раз намагаються «заспокоїти» первістка, попередити його негативну реакцію. По-перше, це не зовсім чесно по відношенню до нього, а по-друге, у дитини може виникнути ставлення до малюка, як майбутньої іграшки.

У разі негативної реакції з боку дитини не лайте його. Деяким дітям необхідно «переварити» отриману інформацію, пожити з нею трохи.

Ставлення дитини до появи малюка багато в чому залежить від самих батьків. Якщо не вважати дітей суперниками, що вже відбулося на підсвідомому рівні у тих батьків, які бояться розмови про вагітність з дитиною, то, можливо, суперниками вони і не стануть. Показуючи синові або дочці своє позитивне ставлення, проявляючи раніше любов і турботу, можна сформувати у дитини таке ж ставлення до майбутнього братика чи сестрички.

Дізнайтеся більше про

Related posts

Leave a Comment