Планети

Що насправді сталося з планетою фаетон?

У 18 столітті астрономи емпірично відкрили закономірність у відстанях від Сонця до планет Сонячної системи. З неї випливало, що між орбітою Марса і Юпітера повинна була перебувати ще одна планета. Про цю загадкову планету ми сьогодні і поговоримо.

Джерело: https://i-fakt.ru

Історія пошуку

У 1766 році німецькі астрономи Йоганн Тициус і Йоганн Боде представили, відкриту ними, формулу, яка описувала закономірність відстані планет від Сонця. Те, що дана формула добре працює, довели відкриття Урана, Нептуна і Плутона в тих місцях, де вона пророкувала. Але між Марсом і Юпітером довгий час нічого не знаходили.

Після тривалих пошуків, у 1801 році планету таки зміг виявити Джузеппе Пьяцца. Розрахунки її орбіти показали, що об’єкт знаходиться точно на тому відстані від Сонця, яке передбачалося правилом Тіціуса-Боде. Новоздобуту планету назвали Церера на честь покровительки Сицилії, де і працював Пьяцца.

Однак у 1802 році була знайдена ще одна планета між Марсом і Юпітером, яку назвали Паллада. У 1804 році вчені виявили третю малу планету на тій же відстані від Сонця – Юнону, а ще кілька років тому була знайдена Веста. Вчених це стурбувало, оскільки замість передбаченої однієї планети, вони знайшли чотири малих. Потік виявлення таких малих планет між Марсом і Юпітером не припинявся і до початку 20 століття їх було нараховано більше трьох сотень тел.

Генріх Вільгельм Ольберс. Джерело: https://ru.wikipedia.org/

Всі ці об’єкти обертаються приблизно на одній відстані від Сонця, цей факт наштовхнув Генріха Ольберса на думку, що дані тіла могли б бути уламками однієї великої планети, яку він назвав Фаетон.

Чому Фаетон був зруйнований?

В 19 і 20 століттях гіпотез руйнування планети було чимало. Частіше вони з’являлися в науковій фантастиці, в якій на планеті жили розумні істоти, які своїми діями зруйнували планету. Але іноді ідеї про руйнування Фаетона з’являлися і в науковому середовищі. Вчені того часу висували найрізноманітніші оцінки часу загибель Фаетона від 3,5 мільярдів років до навіть 12-25 тисяч років. Кожна передбачувана дата загибель Фаетона пов’язувалася з катастрофами, що сталися геологічної історії. Гіпотези доходили аж до того, що астероїд, що знищив динозаврів, був уламком Фаетона.

Джерело: http://aspekty.net

Серед наукових версій загибелі Фаетона було небезпечне зближення з Юпітером, яке зруйнувало планету, а також зіткнення з власним супутником або іншою планетою.

А був Фаетон?

Гіпотези про існування і руйнуванні Фаетона множилися аж до кінця 20 століття, тобто майже два сторіччя, завдяки чому міцно закріпилися в культурі і умах багатьох людей. Весь цей час головним аргументом проти існування Фаетона було те, що для руйнування цілої планети знадобилося б надто багато енергії, якої просто нізвідки було взятися. Але в кінці 90-х початку 00-х були проведені нові дослідження і значно більш точне моделювання Сонячної системи, ніж було раніше.

З’ясувалося, що по-перше, сумарна маса поясу астероїдів становить лише 0,05% від маси Землі, чого явно недостатньо для утворення планети, а по-друге, що з-за гравітаційного впливу Юпітера в районі поясу астероїдів в принципі не може сформуватися планета. Сучасні дослідження поясу астероїдів вказують на те, що всі вони мають різний хімічний склад, а, отже, вони не можуть бути уламками одного об’єкта.

Виходячи з усього цього, сучасна наука вважає, що такої планети, як Фаетон ніколи не існувало, але різного роду уфологи продовжують в неї вірити і будувати свої псевдонаукові теорії на її рахунок.

Автор: Олексій Німчук. Редакція: Федір Карасенко.

Ставте палець вгору, щоб бачити у своїй стрічці більше статей про космос і науки!

Підписуйтесь на мій канал тут, а також на мої канали і на . Там ви можете почитати велику кількість цікавих матеріалів, а також задати своє питання. Підтримати наш канал матеріально можна через .

Related posts

Leave a Comment