Планети

Що станеться, якщо зникне озоновий шар?

Від одного з наших передплатників до нас надійшов наступне питання:

Чи Правда, що озоновий шар зменшується і чим це загрожує?

Питання досить цікавий, тому в цій статті ми дамо ґрунтовну відповідь на нього, а також дізнаємося, що буде з Землею, якщо озоновий шар все ж зникне повністю.

Джерело: https://scientificrussia.ru

Як і коли утворився озоновий шар?

Озоновий шар оточує Землю і знаходиться на висоті від 15 до 30 кілометрів над її поверхнею. На різних широтах Землі озоновий шар розташований на різних рівнях. Наприклад, у тропіках – на висоті 25-30 кілометрів, а на полярному колі – від 15 кілометрів.

Озоновий шар, як можна здогадатися, заповнений газом озоном, також відомим як трикислород. Він утворюється, коли молекули звичайного кисню О2 розщеплюються під дією сонячного випромінювання на два вільних атома, які зв’язуються з іншими молекулами кисню, утворюючи молекули озону О3.

Джерело: https://tion.ru

Озон разом з молекулами кисню поглинають до 99% шкідливого для нас і всіх живих організмів ультрафіолетового випромінювання, що йде від Сонця, перетворюючи його в тепло (Небезпека вплив ультрафіолетового випромінювання на клітину полягає в тому, що воно пошкоджує молекули ДНК, яке поглинає ультрафіолет сильніше, ніж молекули білків).

Вчені припускають, що цей щит утворився близько 850-1850 мільйонів років тому. На їх думку саме процес утворення озонового шару дозволив мікроорганізмів піднятися з дна океану і вийти на сушу.

Озонові діри в Антарктиді

Озонова діра – це не “дірка” в прямому сенсі, тобто вона не має чіткого контуру. Це загальне, абстрактне вираження, при якому мається на увазі зниження концентрації озону в озоновому шарі. Найчастіше таку діру помічають в Антарктиді, але чому?

Утворення озонової діри над Антарктидою обумовлено дуже низькими температурами, мінімальною кількістю сонячного світла, шкідливими хімічними речовинами, які руйнують озоновий шар, а також полярними вихорами.

Джерело: https://www.bbc.com

Полярні стратосферні вихори над південним полюсом разом з низькими температурами протягом тривалого проміжку часу сприяють утворенню великої області полярних стратосферних хмар і протікання хімічних процесів, які теж руйнують озоновий шар.

З-за чого зменшується озоновий шар?

Діяльність людини призводить до великої кількості викидів галогенних газів, що містять атоми хлору і брому. Ці викиди при взаємодії з озоном призводять до його руйнування. При цьому існує думка, що джерела галогенів, зменшують концентрацію озону в озоновому шарі, носять більш природний характер, ніж антропогенний. Також після підписання Монреальського протоколу викиди людством галогенів поступово знижуються.

Крім цього, фреони, що використовуються в якості холодоагенту, сягають стратосфери і руйнують молекули озону, однак, їх внесок не настільки значний, і у зв’язку з дією все того ж Монреальського протоколу викиди фреонів зараз зведені до мінімуму.

Що станеться, якщо озоновий шар все ж зникне?

Оскільки озоновий шар захищає живі організми від надмірного ультрафіолетового випромінювання, то зникнення озонового шару призведе до руйнування молекул ДНК, що призведе до порушення поділу клітин у тварин і людей, мутацій, раку шкіри, катаракту, ослаблення імунної системи та інших захворювань. Крім того, живі організми будуть отримувати сильні сонячні опіки через лічені секунди знаходження під прямими сонячними променями.

Джерело: https://www.meteovesti.ru

З-за цього через кілька днів після зникнення озонового шару багато рослини загинуть. Без рослин всі харчові ланцюжки зруйнуються. Травоїдні тварини будуть голодувати, а з їх загибеллю у всеїдних і м’ясоїдних тварин також зникне джерело їжі, що призведе до повсюдного вимирання всіх видів. Життя стане можливою лише в глибинах океану або під землею.

Автор: Олексій Німчук. Редакція: Федір Карасенко.

Ставте палець вгору, щоб бачити у своїй стрічці більше статей про космос і науки!

Підписуйтесь на мій канал тут, а також на мої канали і на . Там ви можете почитати велику кількість цікавих матеріалів, а також задати своє питання. Підтримати наш канал матеріально можна через .

Related posts

Leave a Comment