Планети

Чи небезпечні для мкс уламки збитого росією супутника? Розповідає астрофізик.

15 листопада цього року Росія провела випробування противоспутниковой ракети і знищила свій неактивний супутник “Целина-Д”, що знаходився на низькій орбіті. Відразу після цього інформаційний простір вибухнув новинами, одні ЗМІ писали про те, що це було безвідповідально і уламки загрожують багатьом супутникам і МКС, інші, що розліт уламків був врахований і ніякої небезпеки немає. У світлі цього я отримав безліч подібних питань даним:

Наскільки небезпечно для МКС та інших штучних супутників хмару уламків, що утворилася в результаті недавнього знищення старого радянського супутника?

Чому накинулися саме на Росію?

Відразу слід сказати, що Росія далеко не перша країна, що відчуває протисупутникова зброю, і навіть за останні 15 років США, Індія і Китай також збивали власні супутники. У багатьох виникає логічне запитання: чому ж тільки навколо Російських випробувань піднялося стільки шуму?

“Целина-Д”

Насправді китайські випробування в 2013-2015 роках викликали не менше осуду з боку західних країн, ніж нинішні російські. А ось випробування, проведені Індією в 2019 році, пройшли практично непоміченими.

Вся справа в тому, що США в останні роки (в часи холодної війни було інакше) і Індія збивали супутники, що знаходяться на низьких орбітах в результаті дуже мало уламків долітало до активно використовуються орбіт, а більшість з них дуже швидко падали в атмосферу. А ось випробування Росії і Китаю сильно забруднювали активно використовуються орбіти.

Яку небезпеку несуть уламки від Російських випробувань?

В результаті знищення супутника утворилося, за різними даними, від 1500 до 3000 великих уламків (дані уточнюються в реальному часі) і до 100 000 мікроскопічних.

Дані по 216 великим уламком: висота орбіти і напрям її зміщення. Джерело: https://www.leolabs.space/

Виходячи з даних спостереження за уламками, багато з них були викинуті на орбіту висотою від 420 до 800 км, при тому, що орбіта МКС підтримується на висоті 390-430 км, а Китайської станції Тяньгун – 340-450 км.

Таким чином, хмару уламків кілька разів перетинав орбіту МКС, з-за чого космонавти були змушені підготуватися до евакуації і протягом декількох витків навколо Землі просидіти в кораблях, на випадок якщо уламки зіткнуться зі станцією. У даний момент серйозної небезпеки для станції вже немає і космонавти повернулися до своєї звичайної роботи, але дрібні невідстежувані уламки все ще можуть зіткнутися зі станцією, а великі можуть перетинати орбіту МКС і в майбутньому, тому їх доведеться постійно відстежувати і, можливо, ухилятися від них.

На момент самих випробувань найбільшу небезпеку представляла непередбачуваність розльоту уламків, навіть при тому, що, за розрахунками Роскосмосу, основне хмару уламків не повинно було зіткнутися ні з одним супутником або станцією, зберігалася ймовірність, що окремі уламки змістяться сильніше, ніж очікувалося, і підуть з розрахункової орбіти, результати вибухів таки важко передбачити.

Тому основною причиною критики в адресу Росії став не сам факт проведення випробувань, а вибір для цього супутника, вибух якого привів до сильного забруднення активно використовуваної орбіти, у той час як весь світ прагне не засмічувати її і шукає способи очищення орбіти.

Автор: Федір Карасенко

Ставте палець вгору, щоб бачити у своїй стрічці більше статей про космос і науки!

Підписуйтесь на мій канал тут, а також на мої канали і на . Там ви можете почитати велику кількість цікавих матеріалів, а також задати своє питання. Підтримати наш канал матеріально можна через .

Related posts

Leave a Comment