Материнство

Аркадій гайдар: цікаві факти про воїна і письменника

22 січня 1904 року в місті Льгов Курської губернії народився культовий радянський письменник, а ще сценарист, журналіст і військовий кореспондент. Розповідаємо те, що ви цілком могли про нього не знати.

Мама майбутнього письменника, Наталія Аркадіївна Салькова, була дворянкою і далекою родичкою Михайла Лермонтова. Обоє працювали вчителями і належали до ліберально-демократичному середовищі. Вони навіть брали участь у подіях 1905 року, коли Аркаше був лише рік.

Сім’я Голикова

Хлопчик вже в дитинстві відрізнявся надзвичайною енергійністю. А оскільки період його підліткового дозрівання збігся з революцією 1917 року і початком громадянської, він піддався романтичним настроям і втік з дому, викравши батьківський пістолет.

До речі, за рік до цього він так само намагався втекти на фронт Першої світової (слідом за мобілізованим батьком). Однак тоді його зловили і повернули додому. А на цей раз хлопець твердо вирішив приєднатися до Робітничо-селянської червоної армії. Ці події, як і вбивство їм першого «білого», він пізніше описав в автобіографічній повісті «Школа».

Вже в 14 років Аркашу Голікова взяли в РКПб. Спочатку він служив адьютантом при начальнику оборони та охорони всіх залізниць Е. Єфімова, а потім закінчив курси молодших командирів РСЧА і в складі загону особливого призначення брав участь у придушенні куркульських заколотів.

Аркадій швидко виріс по службовій драбині. Він пройшов знамениті курси «Постріл», і до 1921 році уже командував полком. У віці 18 років (у ті роки командирами могли бути сущі хлопчаки) він брав участь у ряді операцій РККА, в тому числі за придушення Тамбовського повстання. Проявив себе як особисто хоробрий командир, у процесі був неодноразово поранений та контужений.

Пізніше Голіков служив в частинах ЧОН в Єнісейської губернії (теперішня Хакасія), які займалися встановленням радянської влади в регіоні і боротьбою з бандитизмом. На жаль, в силу холеричного темпераменту і, можливо, після психотравми Тамбовських подій, він бачив бандитських пособників в кожному другому селянинові. Ці обставини зіпсували стосунки з громадянами та колегами з місцевого ГПУ. У результаті все закінчилося відкликанням, звинуваченням в самоуправстві і позбавленням партійного квитка на два роки.

Поранення, контузії і стрес призвели до хвороби, з-за якої молодому ще командиру довелося покинути армію. Лікарі визначили її як «травматичний невроз». Симптоми зі слів пацієнта виглядали так:

«Тут з’явилася дратівливість, злостивість. З’явилося хвацькість, байдуже ставлення до всього, развинченность. Стали з’являтися напади тужливої злостивості, спазми в горлі, сонливість, плакав».

Гайдар все життя після цього боровся з головними болями і депресією. Його руки носили сліди порізів (від наслідків яких його багато разів рятували рідні). Можливо, з цим пов’язані і нічні кошмари, в яких йому були убиті їм під час Громадянської люди. У всякому разі, саме про це він розповідав своєму лікарю, що знайшло відображення в збереженій історії хвороби.

У цьому зв’язку він неодноразово лікувався в психіатричних лікувальних закладах. Цілком може бути, що у молодої людини до того моменту розвинулася поширена в середовищі письменників хвороба – біполярний афективний розлад. У цьому стані періоди занепаду змінюються періодами кипучої активності, коли людина може бути надзвичайно продуктивний.

Сидіти на пенсії ще зовсім юному ветерану було нудно і він поступово став розкривати в собі письменницький талант. Окремі начерки записувалися їм ще в армії, але по-справжньому час на творчість з’явилося лише після демобілізації. Цьому почасти сприяв той факт, що його друга дружина (мама Тимура) вже після розлучення стала редактором багатотиражної газети, в роботі якої Аркадій Петрович брав участь, паралельно працюючи над власними повістями.

Весь і всім я зобов’язаний Гоголю, Гофману, Діккенсу і Марку Твену. ~ Гайдар в листі Рувиму Фраерману

Дебютною публікацією стала слабка подражательная повість «У дні поразок і перемог», яка вийшла у відомому тоді ленінградському альманасі «Ківш» в 1925 році. Критика її розгромила, але сам факт публікації у великому виданні став цінним досвідом і чудово замотивировал починаючого письменника. У тому ж році вийшла вже набагато краще прийнята повість «Кутовий будинок», яку Аркадій Петрович вперше підписав псевдонімом «Гайдар».

До речі, письменник чітких пояснень з приводу походження псевдоніма не залишив, що дозволило володимир Солоухін викласти наступну цікаву версію:

– «Гайдар»,– не кваплячись, як завжди, говорив Мишко,– слово чисто хакаське. Тільки правильно воно звучить не «Гайдар», а «Хайдар»; і означає воно не «йде вперед» і не «вперед-смотрящий», а просто «куди». <.> А приліпилося це слівце до нього тому, що він у всіх питав: «Хайдар?» Тобто куди їхати? Адже він інших хакаських слів не знав. А шукав він банду Соловйова. І самого Соловйова йому хотілося зловити. Його з Москви спеціально прислали Соловйова ловити, а ніхто йому не казав, де Соловйов ховається. Він підозрював, що хакаси знають, де Соловйов, знають, а не говорять. Ось він і запитував у кожного зустрічного і поперечного. «Хайдар?» Куди їхати? Де шукати? А йому не говорили. ~ Ст. Сологуб, «Солоне озеро»

Ще одна версія проихождения цього звучного певдонима, це проста абревіатура: «Р» – «Голіков», «А-й»– «Аркадій», а «дар», як би перегукуючись з героєм Олександра Дюма д’артаньяном, «на французький манер» означало «з Арзамаса». Виходить «Аркадій Голіков з Арзамаса».

Гайдар в Артеку

Завдяки плідній роботі на ниві журналістики, багатому життєвому досвіду, якими він щедро ділився у своїх текстах, а головне особливому довірливо-шанобливим тоном, виробленому ним при спілкуванні з підлітками, Гайдар швидко здобув репутацію дитячого класика.

Багато його автобіографічні тексти і в якості прототипів персонажів часто виявлялися реальні люди. Наприклад, вихідним чином для Женьки з стала його прийомна дочка Євгенія.

До речі, крім повістей, оповідань і нарисів, він також писав кіносценарії для екранізацій своїх книжок («Тимур і його команда», «Клятва Тімура»).

Закінчив свій шлях письменник, як і належить людині подібного складу, на війні. Вже другий для нього Великої Вітчизняної. Гайдар встиг продуктивно опрацювати военкором, але в силу темпераменту рвався безпосередньо в бій. Порушивши наказ командира, він приєднався до партизанського загону, який незабаром опинився розгромлений через зраду одного з бійців. Гайдар там служив кулеметником і навіть керував невеликим підрозділом.

Місце загибелі Гайдара

Виходячи із залишками загону з оточення, вони забрали продукти з партизанського схрону. Однак при доставці припасів, Аркадій Петрович загинув, встигнувши однак криком попередити товаришів про виявленої їм засідці. Двоє з них дожили до кінця війни і розповіли про те, що трапилося.

Спасибі, що добралися до цього місця. Якщо читання вам сподобалося чи здалося корисним, ставте лайк та підписуйтесь на наш канал. Це допоможе алгоритмів Яндекса показувати вам більше матеріалів на близькі теми.

Related posts

Leave a Comment