Планети

Чому кільця сатурна такі тонкі?

Нещодавно ми отримали цікаве питання від передплатника:

Чому кільця Сатурна такі тонкі?

Ми неодноразово писали про кільцях Сатурна, але дане питання ніколи не зачіпали, тому сьогодні ми розповімо, чому кільця Сатурна настільки тонкі.

Джерело: https://cosmosplanet.ru

Звідки у Сатурна кільця?

Деякі вчені стверджують, що в кінці свого формування Сатурн мав кілька дуже великих супутників, які із-за гравітаційної взаємодії Сатурна були зруйновані. Більш важкі уламки цих супутників впали на планету, а ось легкі, складаються переважно з водяного льоду, залишалися на орбіті. Ось вони з часом і утворили кільця.

Інші дослідники датують вік кілець в декілька мільйонів років, тому пропонують інші гіпотези про їх походження. Згідно з ним, кільця могли виникнути в результаті захоплення Сатурном великих астероїдів або комет. Але, враховуючи сумарну масу кілець, для їх формування, треба було б дуже багато великих астероїдів і комет.

Джерело: https://www.popmech.ru

Також деякі вчені стверджують, що кільця Сатурна – це залишок навколопланетного хмари, що залишився після формування планети. Але по-перше, це знову суперечить їх віком, а по-друге, чому тоді такі кільця ми спостерігаємо тільки у Сатурна і чому вони такі великі. Однозначної відповіді на це питання поки немає.

Настільки тонкі кільця у Сатурна?

Товщина кілець коливається від декількох метрів до 1 кілометра, але чому тоді ми їх називаємо тонкими? Насправді, у порівнянні з їх шириною, яка становить близько 300 000 кілометрів (не рахуючи нещодавно відкритих і дуже віддалених від планети кілець), ці кільця є самим плоским відомим людству об’єктом.

Відношення максимальної товщини (1км) до ширини кілець становить 1 до 300 000 або 0,0000033. Для порівняння товщина аркуша паперу формату А4 становить близько 0,1 міліметра, а його довжина і ширина становлять 210 на 297 мм, Тоді відношення його найбільш довгої сторони до товщині складає близько 0,00036. А це майже в 100 разів перевищує відношення товщини до ширини кілець Сатурна.

При цьому ми використали максимальну товщину кілець – 1 км, але подекуди товщин становить 10 метрів, або навіть менше. Якщо ми використовуємо менше число, коефіцієнт підскочить ще в 100 раз.

Джерело: https://poznavaemoe.ru

Чому такі тонкі кільця?

Утворили кільця, частинки, можливо, колись мали різну площину обертання планети, з часом вони стикалися один з одним і ці зіткнення поступово обнуляли кутові моменти у частинок, не обертаються в площині екватора і паралельних їй, а потім відцентрова сила стягувала їх все ближче до площини екватора, роблячи кільця усе тонше і тонше. Це відбувалося до тих пір, поки частки не розподіляються настільки тонко, що зіткнення між ними практично перестають відбуватися. Ось чому такі тонкі кільця.

Автор: Олексій Німчук. Редакція: Федір Карасенко.

Ставте палець вгору, щоб бачити у своїй стрічці більше статей про космос і науки!

Підписуйтесь на мій канал тут, а також на мої канали і на . Там ви можете почитати велику кількість цікавих матеріалів, а також задати своє питання. Підтримати наш канал матеріально можна через .

Related posts

Leave a Comment