Сад та город

Вирощую цибулю розсадним способом: розповідаю про посів, догляд за розсадою та її перенесення на грядку

Серед овочевих культур, які я вирощую на своєму заміському ділянці, є обов’язковими для кожного сезону є садіння цибулі. Перо йде в літні салати, цибулини використовуються при приготуванні різних страв і відправляються на зимове зберігання. Саджу цибуля я двома способами: розсадним (з насіння) і безпосередньо в грунт (головками), які використовую для отримання ріпки або зеленого пера. Дрібні або дуже великі цибулини саджу на грядки під зелень, а цибулини середнього розміру є оптимальним посадковим матеріалом для формування якісного ріпчастої цибулі, придатного для зберігання і вживання.

Розсада лука

Вирощування цибулі через розсаду

Для отримання розсади я відбираю різні сорти цибулі і їх гібриди, придатні для вирощування в середній смузі: Халцедон, Глобо, Богатирська сила, Эксибишен, Стерлінг, Стардаст і інші сорти, насіння яких побачу в садовому магазині.

Цибуля розсадою

Підготовка насіння до посадки цибулі

Її я здійснюю наступним чином:

  • хвилин 40 витримую насіння в рожевому розчині марганцівки, після чого промивають під струменем водопровідної води і просушую;
  • закаливаю їх, використовуючи контрастні по температурі ванночки: хвилин на 20 розміщую в воду, нагріту до +50 °С, після чого на хвилину занурюю в холодну;
  • проводжу підгодівлю насіння біостимулятором «Епін», який підвищує рівень їх схожості, сприяє швидкості розвитку і формування стійкості до різних несприятливих умов;
  • безпосередньо перед висіванням розміщую насіння на 1-2 дня у вологе середовище, загортаючи їх у змочену водою марлю, яку кладу на тарілку і ставлю в тепле місце.

Посівний матеріал, куплений в якомусь супермаркеті, оброблене фунгіцидом і замочування перед висіванням не вимагає.

Сам посів насіння на розсаду здійснюю приблизно за 45-60 днів до передбачуваного її перенесення на грядку, у відкритий грунт.

Підготовка грунту під розсаду і посадка насіння

Її я готую з подрібненого компосту, в рівних пропорціях змішаного з родючою землею, торфом і піском, або просто з’єдную дернову землю з перегноєм. Отриману поживну субстанцію дезінфікую перманганатом калію або фунгіцидом, а також прожариваю в духовці, щоб гарантовано знищити личинки всіх шкідників і збудників хвороб.

Грунт для розсади

Заповнюю обробленої таким способом сумішшю обрану ємність, проводжу на поверхні борозенки і висіваю в них насіння, намагаючись витримувати крок між ними 1 див. Після цього борозенки присипаю землею, яку трохи ущільнюю. Далі, за допомогою пульверизатора збризнувши грунт теплою водою або розчином стимулятора росту («Епін-Екстра», «Циркон»), закриваю весь лоток прозорою плівкою і розміщую його в якесь тепле місце з температурою в діапазоні 18-25 °С. Коли з’являться сходи, якщо можливо, відправляю лоток в парник. Подальший догляд за розсадою цибулі полягає в її періодичному поливі і підгодівлі, які я проводжу не рідше 2-х разів на тиждень. Також організовую підсвічування розсади з допомогою фітолампи.

Перенесення розсади цибулі у відкритий грунт

Його я проводжу тоді, коли на сходах з’явиться по 3-4 стебла. Утворилися молоді цибулинки перед посадкою занурюю в змішаний в рівних частках розчин перегною і глини. Перед цим обрізаю у них корінці, залишаючи 2 см, а також укорочую пір’я до висоти самого маленького.

Догляд за цибулею

Посадку сіянців у відкритий грунт здійснюю в два ряди чи багаторядним способом, в залежності від ширини грядок. Проводжу її зазвичай у другій або третій декаді травня, коли мине загроза поворотних заморозків. При цьому зберігаю такі агротехнічні правила:

  • Місце під грядку з цибулею має бути піднесеним і добре висвітлюються сонцем.
  • З культур, в минулий сезон вирощуваних на ньому, вдалі попередники: огірки, кабачки, картопля, капуста.
  • Не саджу цибулю на одному місці більше 4 років.
  • При перекопуванні грядки перед посадкою сіянців вношу в неї компост або перегній, витрачаючи приблизно піввідра на 1 кв. метр.
  • Висаджую сіянці прокреслені по грядці борозенки глибиною до 5 см, дно яких розпушую маленької тяпочкой, щоб коріння цибулин у них розвивалися швидше.
  • Борозенки після посадки засипаю землею шаром в 2 див. Якщо севок буде надмірно заглиблений у грунт, то він піде в стрілку, і ріпка з нього не виросте.

Провівши пересадку розсади на грядку, мульчую її поверхня тирсою або торфом, щоб попередити пересихання грунту або її замерзання. При холодній погоді накриваю грядку плівкою.

Дотримання цих простих правил вирощування розсади завжди гарантує мені хороший і здоровий врожай цибулі: як ріпки, так і пера.

У вас є якісь секрети отримання щедрого врожаю цибулі?

та інші матеріали ви можете знайти на нашому

Читайте також:

Related posts

Leave a Comment