Сад та город

Міні-парники для розсади своїми руками: розповідаю про прості бюджетні варіанти

Посадку багатьох овочевих культур на своєму заміському ділянці я проводжу розсадним способом. При цьому не обов’язково вирощую розсаду в домашніх умовах, на підвіконні. Окремі морозостійкі культури висіваю у вуличному парнику, де сіянці прекрасно проростають і розвиваються.

Кожен сезон зводжу міні-парник для розсади своїми руками. Змайструвати його нескладно. Головне, правильно вибрати місце під нього і належним чином підготувати майданчик, а також продумати варіант конструкції.

Місце для парника

Ділянка для нього повинен бути рівним, без складного рельєфу поверхні землі. У низині або на схилі парники я ніколи не зводжу.

Ще важливою умовою є хороша освітленість ділянки сонцем. Намагаюся знайти для парника таку площадку, яка була б максимально віддалена від високих плодових дерев з кронами, що створюють тінь. І завжди маю його з південної сторони від будинку.

Матеріали

При будівництві парників я використовую різні матеріали, в залежності від конструкції. Головне, щоб вона була міцною і не розвалилася при сильному вітрі. Для спорудження каркасу в основному беру пластикові труби перетином 20 мм, але можу використовувати дошки або тонкий брус. Одного разу зібрав каркас парника з металевої арматури, але не врахував, що вона сильно нагрівається на сонці, з-за чого накриває його плівка плавиться і деформується. Довелося терміново рятувати ситуацію – кожен прут арматури я пропустив у відрізок світлого гумового шланга.

В якості покривного матеріалу використовую товсту прозору поліетиленову плівку. Це найбільш бюджетний варіант і, до того ж, більш простий в монтажі порівняно із застосуванням листів полікарбонату або засклених рам. Хоча ці матеріали я не ігнорую зовсім. Все залежить від габаритів парника. Якщо вони невеликі, то цілком можу обійтися і без плівки. Наприклад, в моєму розпорядженні є шість засклених рам розміром 60х120 см, які використовую вже не один сезон для спорудження міні-парника для розсади.

Парник з засклених рам

Я ставлю їх «будиночком» на раніше підготовлену основу, а з торців закриваю листами полікарбонату, вирізаними у формі трикутників.

Якщо планую вирощувати в парнику розсаду, то вкладаю рами горизонтально, з’єднуючи їх «будиночком». Довжина парника в такому разі у мене виходить 3,6 м, а ширина достатньою для нарізування під сіянці на грядці до трьох борозенок по довжині парника. Для догляду за сіянцями або для провітрювання такого парника просто виймаю одну з рам.

На спорудження всієї конструкції в мене йде не більше півгодини.

Інструментарій

Його набір визначається залежно від типу і конструкції парника. Можуть знадобитися:

  • ножівка;
  • будівельний степлер;
  • ножиці;
  • молоток.

Зрозуміло, в будь-якому випадку потрібна буде і лопата – перед тим як приступити до зведення парника на обраному ділянці, я завжди перекопую його, вносячи в грунт добрива.

Парник з каркасом з пластикових труб

При спорудженні міні-парника з використанням пластикових труб і плівки основна складність полягає в монтажі каркаса. Труби я вигибаю однаковими по градусу вигину дугами, кінці яких заглубляю у грунт приблизно на 20 см або навіть більше (в залежності від довжини труб), домагаючись того, щоб відстань між ними становила приблизно 1,5 м. Інтервал між самими арками витримую в 0,5 м.

Для посилення конструкції використовую тонкі довгі дощечки або прути, які, маючи горизонтально, прив’язую дротом до дуг, таким чином поєднуючи їх один з одним. Ну а зверху укладаю плівку, краї якої, спадаючі на землю з боків парника, притискаю цеглою, забезпечуючи покривному матеріалу щільне прилягання до дуг. Важливо, щоб розмір плівки дозволяв зробити напуски і з торців конструкції, щоб можна було пригорнути її до землі все тими ж цеглою. Я зазвичай притискаю плівку з одного з торців парника невеликим бревнишком. Щоб потрапити всередину парника для посадки розсади і подальшого догляду за нею, просто) відкочую його і піднімаю плівку.

Звичайно, вирощувати розсаду можна і в стаціонарному парнику, але я таких не маю. А описані вище конструкції збираються легко, швидко і практично без фінансових витрат, оскільки матеріали можуть прослужити не один сезон. Після вирощування розсади вони легко демонтуються, а на їх місці я влаштовую звичайні городні грядки.

Цілком припускаю, що існують і інші варіанти конструкцій міні-парників для вирощування розсади. Цікаво, які з них використовують інші садівники? Чи може хто-небудь запропонувати власний, не менш оригінальний, але настільки ж бюджетний варіант міні-парника?

Related posts

Leave a Comment